Да не каже някой, че само сме пили вкъщи по време на извънредното положение (здравей, мамо!), тук съм събрала най-емблематичните извънредно вкусни вкусотийки, с които продължаваме и в извънредната обстановка след положението. За 2 месеца само 4-5 пъти сме поръчвали храна, така че превъртяхме готвенето и разнообразявахме с какво ли не. Нито плейтването, нито снимките са професионални (в общия случай се използват за успокоение на родителските тела), но са правени с кеф и храната беше много вкусна. Може да почерпите някои идейки:
Бърза паста с доматен сос, кашкавал и песто
Името издава всичко, така че няма нужда от рецепта. Подхожда с леки свежи бири – лагери или пък Pale Ale.
Спагети Карбонара
Ползвах микс от 3 сходни рецепти:
https://youtu.be/D_2DBLAt57c
https://youtu.be/dsg5H2TEQXs
https://youtu.be/sixrVihG4ro
Винаги съм мислела, че се приготвя супер трудно, затова и не бях пробвала. А и грешното приготвяне със сметана ме отказваше, защото не обичам много-много добавена сметана в ястията. Ползвах домашна сланинка без кожа, както и бекон, а накрая сложих 2 цели яйца. Другото е общо взето като в рецептите. Може да съчетаете със светла, лека бира – обикновен лагер или Pale Ale. В едно по-хладно време бих опитала с някакъв brown ale или bock.
Пицети с кайма, доматен сос с босилек и моцарела
Специалитет на Пешо – чебата хлебче се разрязва на 2, маже се със соса и се добавят кайма и моцарела. Или каквото ви харесва. Убийствено вкусно става, особено с чуден IPA, като този на снимката.
Домашен катък
На преден план наблюдаваме бясноразбит домашен катък, а в далечината – адана кебаб от блек ангъс почива сред класически гарнитури. Катъкът е чуден – с пинизчийски завършек със зехтин и пушен червен пипер. Тук сме съчетали с немски пилзнер.
Ръжени филийки с крема сирене, пушена сьомга, домат, червен лук и каперси
Също достатъчно описателно заглавие, за да няма нужда от рецепта. Свеж, цитрусов IPA би допълнил отлично тази чудна обекуска.
Свинско джоланче с грах и картофи
Много се гордея с тази неугледна яхнийка, защото ми беше първата в живота, а стана превъзходна. Бирата трябва да е класическа светла – чешка или пък немска.
Печен свински врат, който се превръща в дърпано свинско
Голямо парче свински врат, 1-2 кг, се запечатва на тиган. После се маринова с подръчни съставки, но най-често: сол, черен пипер, сос барбекю, сос уорчестър, горчица, кафява захар, пушен червен пипер, уиски, тъмна бира. Покрива се с фолио и се пуска на поне 250 градуса за 30 минути, след което се пече още 2-3 часа на 150 градуса, в зависимост от големината на месото. Последните 30 минути се отвива фолиото, за да се зачерви.
Докато месото е топло, се раздърпва с 2 вилици и се оставя в чудното сосче – така става още по-сочно и поема всички вкусове. Ако сосът ви е станал повече от необходимото, можете да го сгъстите на тиган с малко брашно. Само внимавайте да не стане много солен при редуцирането. Можете да си гарнирате месцето със сладък картоф и благинки по избор, както и с чудничък IPA, въпреки че тук бирените съчетания са почти безгранични. Ето ние как си го направихме на нашата великденска трапеза:
Домашно суши
Категорично не съм суши експерт и съм правила само с пушена сьомга и авокадо, но пък си го харесвам. Оризът, разбира се, е преварен, защото съм имала случаи да хрупа. Плейтването ми се получи малко странно, но си го представях по-добре. Цръцнах отгоре по малко майонеза, ако имате японска – най-добре. Долу-горе следвам тази рецепта: https://youtu.be/5w6tenYZ9Y8
Можете да допълните с класически лагер, а защо не и с IPA или Pale Ale с цитрусови хмелове.
Филе от пастърва със сушени домати
Според мама се пече с кожата нагоре. Аз, понеже риба съм готвила няколко пъти и то основно сьомга с горчица по рецепта на шеф Юри Велев за начинаещи, не мога да кажа как е правилно. Намазах хартията със зехтин, сложих рибата и я наръсих с риган и мащерка. Добавих и сушени домати и поръсих със зехтин. При следвщите опити я пекох с кожата нагоре и се получи по-добре – стана приятно хрупкава. Това овкусяване е добре и с филе от ципура.
Добре се получи, върви и с NEIPA – тествано:
Крем карамел
Вечната класика! Ползвахме тази рецепта от Супичка. Само трябваше да оставим карамелът да потъмнее още малко. И да го изчакаме да изстине, преди да го обръщаме в чинийка. Предвид колко приятно лимонов се получи, бих го тествала с белгийска пшенична бира с портокалов привкус.
Тирамису
Отново по рецепта от Супичка. Вече втори път я правим и става супер. Само вместо марсала слагам същото количество бадемова есенция, разтворена във вода. Даже този път ползвах есенция ром – пак се получи доста вкусно. С някое приятно стаутче ще разцепи.
Импровизиран чийзкейк в чашка
Когато ви останат бишкоти от тирамисуто, както и маскарпоне – можете да си направите чийзкейк. Натроших бишкотите чрез бой с бирена бутилка върху пакетчето. Поръсих с капки разтопено масло. Върху тях сложих смес от маскарпоне и извара, а отгоре – домашното сладко от ягоди на баба. После повторих още веднъж подредбата. Трябва да поседи 1 ден в хладилника и е бомба, макар и творчески нашляпано.
Брауни с бира Guinness
Действахме по тази рецепта: https://youtu.be/yNy0T19PN5o
Доста е сполучливо – запечено отвън и мекичко отвътре, и съвсем спокойно можете да го комбинирате с някоя тъмна тежка бира. Само не бъдете лакомници като нас и го изчакайте да изстине.
Немски сладкиш Кезекухен
Отново по рецепта от Супичка. Имах извара, която спешно трябваше да се употреби и си представях точно нещо такова – пай с извара. Ами чудно се получи, като разполагах само с 350 г извара, затова намалих яйцата за пълнежа на 3 бр. и захарта – на 1/2 чаша. Подхожда си с бири с плодов аромат или вкус – примерно бананов вайс, цитрусов пейл ейл, ламбик или пък гозе.
Това е от мен засега, продължавам да експериментирам.
Вижте още:
Бира по време на карантина 2
Бира по време на карантина 1
Един коментар към “Манджа за бирата по време на карантина”